«عشق‌آباد» خواهان تعیین تکلیف منصفانه رژیم حقوقی خزر است

«رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان عصر روز گذشته در جلسه هیات دولت این کشور گزارشی از نتایج و دست‌آوردهای چهل و نهمین اجلاس گروه کاری تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در سطح وزرای امور خارجه ۵ کشور ساحلی دریای خزر که هفته پیش در سطح معاونان وزرای امور خارجه این کشورها برگزار شد، ارائه داد.

وی افزود: جلسه مذکور نتایجی خوبی را در بر داشت و امیدواریم در آینده همکاریهای کشورهای خزر افزایش یابد.

«قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این جلسه عنوان کرد: تهیه و تدوین راه حلی متعادل برای حل‌وفصل مسائل دریای خزر از موضوعاتی می‌باشد که طرف ترکمنی همواره به آن پایبند بوده‌ است.

دریای خزر، دریای مازندران یا دریای کاسپین، پهنه‌ای آبی است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود.

از زمان فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ دریای خزر به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز اهمیت استراتژیک ویژه‌ای یافته است.

دریای خزر دارای یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر طول و بین ۲۲۰ تا ۵۵۰ کیلومتر پهنا و ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر محیط است که از این مقدار ۶۵۷ کیلومتر ساحل متعلق به ایران است.

از این وسعت ۱۹۰۰ کیلومتر به قزاقستان، ۸۲۰ کیلومتر به آذربایجان و ۳۲۲۰ کیلومتر باقیمانده به روسیه و ترکمنستان تعلق دارد.

رژیم حقوقی دریای خزر بیش از ۲۴ سال است که میان ۵ کشور ساحلی دریا خزر در حال بررسی است و این پرونده با سابقه ۲۴ سال هنوز هم باز است.

اولین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در سال ۲۰۰۱ میلادی در عشق‏‌آباد، دومین اجلاس در اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی در «تهران»، سومین اجلاس نیز در ۲۰۱۰ میلادی در «باکو» پایتخت کشور آذربایجان و اجلاس چهارم سران خزر در سال ۲۰۱۴ میلادی در «آستاراخان» روسیه برگزار شد.

قرار است اجلاس آتی در سال جاری میلادی در شهر آستانه قزاقستان برگزار شود و برخی اسنادی که پیش نویس آنها طی چند سال مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته به امضاء سران و مقامات عالی رتبه ۵ کشور ساحلی دریای خزر برسند.

/فارس/.